A Katasztrófavédelmi Oktatási Központ 2018-ban ünnepli fennállásának 70. évfordulóját. Az országban egyedüli, akkreditált felnőttképzési intézményként biztosítja a hivatásos katasztrófavédelmi szervek valamennyi szakterületének, így a tűzoltó és tűzvédelmi, a polgári védelmi, az iparbiztonsági valamint a kéményseprő-ipari szakember utánpótlását. A belügyminiszter által alapított tanintézet többször módosított alapító okirata pontosan meghatározza azt a feladatrendszert, amelyet rendeltetéséből adódóan el kell látnia.
A képzési paletta a szakmai képesítési követelményekhez igazodóan, egymásra épülő moduláris rendszerben az alapszíntű katasztrófavédelmi képzésektől kezdve egészen a felsőfokú szakmai végzettséget adó tűzvédelmi, katasztrófavédelmi és iparbiztonsági szervező szakképesítésekig felöleli a felkészítési rendszer valamennyi elemét. Ezek a szakképzések jogosítják fel az állományt a hivatásos katasztrófavédelmi szerveknél szakmai beosztások betöltésére.
Az oktatási tevékenység az MSZ EN ISO 9001:2015 minőségbiztosítási rendszer alapján működik. Ennek alapján az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) szereplő képzések mellett további, több mint 40 féle tanfolyami rendszerű felkészítést végez.
Jelentős a katasztrófavédelmi szervek technikai eszközparkjának biztonságos kezelésére felkészítő műszaki tanfolyamok rendszere, melyek között megtaláljuk a tűzoltó gépjármű fecskendők, – köztük a közelmúltban kifejlesztett magyar gyártmányú tűzoltó gépjármű fecskendő – a daruk, emelőkosaras és létrás gépjárművek, valamint a tűzoltás-műszaki mentés gépeinek teljes vertikumát. Ezek a belső szakmai képzések biztosítják a speciális technikai eszközök kezelésének elsajátítását, a nagy értékű technika biztonságos, szakszerű kezelését.
A speciális szakfeladatok ellátására feljogosító képzések közül kiemelendőek a Katasztrófavédelmi Mobil Laborokban elhelyezett műszerek kezelését biztosító tanfolyamok, a Katasztrófavédelmi Műveleti Szolgálatok állományába beosztottak és a tűzeseteket követő helyszíni hatósági vizsgálatokat végzők számára szervezett tanfolyamok. A hatósági feladatok ellátására szolgál a veszélyes áru közúti (ADR), vízi (ADN), vasúti (RID) és légi (ICAO) szállítás ellenőreinek képzése.
Nemzetközi összevetésben is kiemelkedő eredménnyel került végrehajtásra a tanintézetben az Egyesült Nemzetek Szervezetének minősítését megszerzett nemzetközi katasztrófa-segítségnyújtásban már jelesre vizsgázott kutató-mentő szervezet, a HUNOR (Hungarian National Organisation for Rescue Services) tagjainak a felkészítése, melynek újraminősítésére 2017-ben került sor. Az újraminősítést ismételt felkészítés előzte meg.
Az oktatási központ a tűzvédelem rendszerében fontos szerepet betöltő főfoglalkozású és alkalomszerűen igénybe vehető létesítményi, önkormányzati, valamint az önkéntes tűzoltóságok állományának szakmai és technikai felkészítésében is megkerülhetetlen szerepet vállal.
A gazdálkodó szervezetek igényei alapján tűzvédelmi és katasztrófavédelmi előadó, valamint főelőadó képzések egymásra épülő rendszerében biztosítja a szakemberek utánpótlását a biztonságos munkavégzés elősegítése érdekében.
Részt vesz az önkormányzatok katasztrófavédelmi feladatainak tervezését, szervezését, valamint segítését végző közbiztonsági referenseinek felkészítésében, és folyamatosan végzi a veszélyes anyagokkal, technológiákkal foglalkozó üzemek, létfontosságú rendszerek hatósági ellenőreinek oktatását is.
Fontos szerepe van az ismeretek szinten tartására, frissítésére szolgáló, a belügyi továbbképzési rendszer szerves részét képező továbbképzések szervezésében és végrehajtásában.
A Katasztrófavédelmi Oktatási Központban folyó oktatás, képzés alapvető jelentőségű a hivatásos katasztrófavédelmi szervezet rendeltetésének, a katasztrófa-elhárításban közreműködő civil lakosság felkészítésének, valamint az állampolgárok élet- és vagyonbiztonságának védelmét jelentő közbiztonsági feladatok megvalósításában.